Fecskefigyelő akció újratöltve
Mivel idén először, március utolsó napján a Rétyi Nyír fölött láttunk fecskéket, mikor is négy füsti fecske cikázása tette mozgalmassá az égboltot, és mert azóta Háromszék néhány más pontján is láttak már fecskéket, ismét interakcióra szólítanánk fel olvasóinkat. Előző évekhez hasonlóan, idén is két fajra vonatkozó megfigyeléseket várunk:
A molnárfecske (Delichon urbica): zárt sárfészket rakó, enyhén villás farkú, fehér hasú, torkú, farfoltú madarunk. Varosokban a tömbházak szögelléseiben az ő fészkeivel találkozhatunk.
Mindkét faj vonuló, áprilistól szeptemberig vannak nálunk. Évszázadokkal ezelőtt azt gondolták a költöző madarakról, hogy télire felszállnak a Holdra, aztán a madarak vonulási szokásairól a madárgyűrűzés módszerével egyre több ismeretet szerzett az ember.
A füsti fecskék vonulásuk során két jellemző útvonalat használnak: az egyik Olaszországon át vezet, majd a Szaharán és a trópusi erdőkön átrepülve érik el Dél-Afrikát. A másik útvonalon vonuló fecskék Törökország felé indulva a Nílus torkolatánál érik el Afrikát, majd a Nílus mentén repülve jutnak el déli telelőhelyükre. A füsti fecskék nappal vonulnak, elég alacsonyan szállnak és naponta mintegy 320 kilométert tesznek meg.
Visszatérve a felhívásra, ha a fenti két faj valamelyik képviselőjét megpillantod, amint hosszú vándorútjáról visszatérve újra birtokba veszi fészkelőhelyét, kérjük jelezd a jobb felső sarokban lévő üzenőfalon, vagy itt hozzászólásban, vagy Facebook oldalunkon!!
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése