Májusi orchideák
Szombat kora reggel kis csapatunk 'Mindennapi madaraink' monitoringra indult Sepsikőröspatak határába. Már az első pontok megközelítésekor lila foltokra lettünk figyelmesek.
Közeledve nyilvánvalóvá vált, hogy kosborokkal teli réten járunk. A kosborfélék vagy orchideafélék (Orchidaceae) többsége trópusi fánlakó (epifiton), a növényvilág legnagyobb fajszámú családja. Egyszíkűekről lévén szó, az orchideák virágtakarója egynemű, nem különül el csészére és pártára. A virágtakarót két körben elhelyezkedő 6 lepellevél alkotja.
S=külső lepellevelek(szepalum), P=belső lepellevelek (petalum), L=mézajak (labellum)
(forrás: wikipédia)
Elsőként az agárkosbor (Orchis morio) tűnt elő, amely az egyik legelterjedtebb orchideafaj. 6-40 cm magas növény. Levelei részben tőállóak, részben szárölelőek. Virágzatát 5-25, általában lazán álló, kb. 1,5 cm-es virág alkotja, melyek színe nagyon változékony: legtöbbször sötét bíborvörös, de előfordulnak lilás,
A mézajak gyengén háromkaréjú, a középső karéj erősen kicsípett. A labellum világosabb középső részén rendszerint sötétbíbor pettyek vagy foltok láthatóak.
Az utolsó megfigyelési pontokhoz közeledve aztán rátaláltunk a második képviselőre, a sömörös kosborra (Orchis ustulata).
Virágzata hengeres, 10-70 virágú, akár 10 cm-esre is megnyúló. Virágai aprók, 3-6 mm hosszúak, lepelsisakjuk feketés-bíborpiros, a virágzás előrehaladtával halványodó. Fehér mézajka háromkaréjú, a középső hasábnak két szétálló cimpája van. A labellumon néhány bíborpiros pont található.
2 megjegyzés:
Gyönyörű...
Valóban szépségesek
Megjegyzés küldése