Madárodúk és madáretetők ideje
A hideg napok beköszöntével télen is itt maradt madaraink szájából az alábbi hirdetések hallhatók, vagy épp olvashatók Xántus János Természet kalendáriumában:
Keresünk jövő tavasszal beköltözhető 14x14 cm nagyságú 8x10 cm-es bejáratú fészekodú lakást, lehetőleg csendes kerttel együtt. Címünk a szajkónál:
válaszokat "a telet itthon töltöm" jeligére kérnek a cinkék
A múlt hétvégi hideghullám, az első hópelyhek hatására a madáretetőink forgalma beindult, cinkék serege, csuszka és egy szajkó is felbukkant.
A Mikes Kelemen Főgimnázium diákjainak madárodús és madáretetős tevékenységeiről bővebben ITT lehet olvasni.
Madáretetésnél két szempontot kell figyelembe vennünk: mit és hogyan etessünk? A hideg időszakban a madarak főleg a magas kalóriatartalmú eleségnek örülnek: kendermag, kölesmag, napraforgómag, mák, zab, dióbél, tökmag, dinnyemag, bodza termése, berkenye termése, alma ... Készíthetünk madárkalácsot is.
Nagy veszélyt jelenthet, ha az etetőinkre szokott madarakat váratlanul cserbenhagyjuk, azzal, hogy elhanyagoljuk etetésüket. Különösen a nagyobb hideghullámok idején lássuk el bőségesen etetőinket.
Ha már nekiláttunk az etetésnek, jól jöhet egy határozó is, hogy vendégeink kilétét meghatározhassuk. A teljesség hiánya nélkül összeállítottunk egy madárhatározót, a saját etetőink közelében előforduló gyakoribb vendégekről készült fotókkal.
Nosztalgiaként s talán kedvcsinálóként is íme néhány tavalyi madáretetős vendégünk fotója:
fenyőrigó
meggyvágó
csuszka
széncinegék
kékcinege
Élőben is nyomon követhetjük a madáretetők forgalmát:
-a fentebb elhelyezett, Olaszországból közvetítő madáretetős webkamerát figyelve. A Play gombra kattintva indul a közvetítés.
-vagy a Magyar Madártani Egyesület (MME), által működtetett két kamera közvetítésein.
1 megjegyzés:
Etetéssel madarak ezreit mentjük át a zord télből,elérhetjük hogy sokkal több színes madarunk énekeljen.
Megjegyzés küldése