A gőgös pillangó
Egyszer egy pillangó nem gondolta végig,
hogy nem oly egyszerű repülni az égig.
Nektek az elég, ha látjátok a napot?
Én látni fogom az összes csillagot!
Nekiveselkedett, s csapdosta szárnyait,
hogy valóra váltsa esztelen álmait.
Olyan gyorsan repült, ahogyan csak tudott,
s a földtől távolodva egyre feljebb jutott.
Gőgös pillantással a rétre letekintett,
s elkacagva magát a világra legyintett.
Aztán nagy robajjal megdörrent az ég:
Szent szűzanyácskám, eljött hát a vég?
A megvadult szél úgy el kezdett fújni,
hogy a pillangónak nem volt hova bújni.
Dobálta kis testét biz ide, meg oda,
szegény erőlködött, de nem jutott sehova.
S mikor már érezte, vesztét itt meglelé,
Meglátván pillangót, baját megértette,
s meggyötört kis testét hátára feltette.
Hazaviszlek téged te buta álmodozó,
hisz hol virágaid, élned csak ott a jó!
S bármilyen magasra is vinnének vágyaid,
csak addig repülj fel, mit elbírnak szárnyaid. (Bernát János verse)
12 megjegyzés:
Nagyon szép versike ... illik a fotókhoz ... mi emberek is ilyen álmodozók vagyunk, s sokszor nem tudjuk hol a határ, meddig mehetünk el. :)
Nekem is nagyon tetszik a vers, meg is tanuljuk a gyerekekkel. A pillangós képek is nagyon szépek.
A lepkékkel kapcsolatban lenne egy kérdésem: gyakran látok egy olyan lepkét, amely kicsit a kolibrire elékeztet - nagyon gyorsan verdes a szárnyaival, amíg a hosszú szívókáját beledugja a virágok közepébe (mindig a virágzó verbénára szokott jönni szinte óramű pontossággal). A szárnyai barnás színűek és a potroha fekete-fehér csíkos. Milyen lepke lehet? Lehet, hogy nem is lepke, hanem méh-fajta?
Kedves Wyrusch, köszönjük a mindig kedves és biztató szavakat. A kolibrire emlékeztető rovarok szintén lepkék: szenderlepkéknek hívják ezt a csoportot.
Köszönöm ezt a sok jó bejegyzést és a sok szép felvételt. További jó munkát és sok sikerélményt kivánok a gyurgyalag csapatnak! Évike
Valóban csodálatos és tanulságos versike -nem csak pillangóknak-, találó képsorokkal.
Én is próbálkoztam valami hasonlóval, persze nem ilyen szakértelemmel: a fotók St. Maarten/Saint Martin szigetén készültek...
http://kerekesgyuszi.blogspot.com/2010/01/es-egyeb-allatfajtak_16.html
Kedves Gyurgyalagok!
Köszönöm szépen a gyors választ! Sokat segítettetek. (Mostmár nem Rézi-nek fogjuk hívni a szenderlepkét. Eddig ugyanis mindig azzal viccelődtünk ha megláttuk, hogy felkiáltottunk: "Ott száll Rézi!" amikor mindenki odafordult, folytattuk, hogy: "Bolond, aki nézi!" Így aztán rajtamaradt a Rézi név...)
Még egyszer köszi az infót! Tőletek csak tanulni lehet. Gratulálok Nektek!
Lepkéket fotózni és meghatározni?! Khm...Egyre komolyabb fába vágjátok a fejszéteket, de nem csorbul bele:) Ezt persze el is várom/várjuk tőletek. ÜGYES!!!
Bocs, nem névtelen vagyok, hanem Pinty!
Csodálatos a tarka lepkék a pillangók színes világa. Köszi a csodaszép bejegyzést.
Egyszerüen csodálatos!
Kedves Gyurgyalagok!
Gratulálok a sok szép lepkefotóhoz, szívesen néznék többet is!
Néhány pontosítás a lepkék faji hovatartózásának ügyében:
1.A "Zygaena purpuralis" fotón szerintem egy Zygaena osterodensisis (régebbi neve: Zygaena scabiosae)látható, magyarul: ördögszem-csüngőlepke.
2. A "Polyommatus amandus" fotón két más faj látható: a felső egy Plebejus argus hím, az alsó vagy egy Polyommatus icarus, vagy - kisebb valószínűséggel - egy Polyommatus thersites. Magyar neveket lehet neten találni. Máskülönben a Polyommatus amandus ritka jószág, amellett védett. Szép lett volna, ha az lenne.
3. A tarkalepke (Melitaea sp.) nagyon jól van megírva: akár a 3-4 faj (M.aurelia, M.britomartis, M.diamina, M.athalia) közül bármelyik lehet. Biztosan csak a szárnyfonák alapján lehet többet mondani a fajról.
4. A gyöngyházlepke (Argynnis sp.) szerintem egy A.niobe, de lehet akár A.adippe is. Itt is a szárnyfonák segítene a faj pontos határozásában.
Wyrusch-nak, ha még ide látogat: az általad leírt szender, főleg a potroh fekete-fehér sávozottsága alapján kacsafarkú szenderre (Macroglossum stellatarum) tippelnék. A Romániában élő többi szenderfajokhoz viszonyítva, a kacsafarkú szender többnyire nappal látogatja a virágokat! Tehát ha nappal láttad, az első szárnya sötét barna, a hátsó okkersárga és jól kivehető a lapos, fekete-fehér csíkos portoha, akkor helyben vagyunk. A többi szenderfajok főleg szürklületkor látogatják a mély kehelyű virágokat. Tehát nem kolibri, hanem szender, ahogy Gyurgyalagok is megírta.
Gyurgyalagoknak egy javaslat: a fotókhoz érdemes időpontot (dátumot) és helységet (ha nem is pontosan, de körülbelül, legalább egy régiót) is megadni. Egyrészt a fotók dokumentáló (tudományos) értéke megnő, másrészt segíthet a nehezebben határozható fajok pontos beazonosításában.
Kedves Csaba, nagyon hasznos megfigyeléseid voltak, köszönjük az észrevételeket. Tanulság, hogy talán óvatosabbnak kell lennünk egy-egy fajmeghatározásban..
Megjegyzés küldése