A tavasz egyik gombahírnöke a cseh kucsmagomba
A kora tavasszal megjelenő tömlősgomba féle, a cseh kucsmagomba (Ptychoverpa bohemica (= Verpa bohemica), Háromszéken suskagomba néven is ismert. A kucsmagombák neve szemléletes: mintha kis oszlopon, ilyen-olyan formájú kucsmacska nyugodna. E gombafélét az avarban elég nehéz megtalálni. A szakirodalom szerint lomberdők szélén, ligetes helyeken, réteken, patakparton, kertekben találhatunk rá. Érdekes leírást olvashatunk itt a kucsmagombáról a székely néphagyományban.
Idén a Vadas-tető egyik fenyves erdejének nedves, rakottyás részén bukkantunk rá (persze igen jó helyismerők segítségével :-) A gombára az avarban tényleg nehéz rátalálni, az alábbi képek is ezt bizonyítják, ezért aztán nyitott szemmel kell járnunk.
Süvege harang vagy kucsma alakú, hosszában árkolt, hullámosan gödrös, a hosszú tönkkel csak a csúcsán nőtt össze.
A süveg sárgásbarna vagy vörösesbarna, spórapor színe világos sárgás, majdnem fehér. Húsa törékeny, nedvdús és romlékony.
Igen nagyra becsült csemegegomba, kitűnően szárítható, s ízét szárítás után is megőrzi. Vigyázzunk, ne tévesszük össze a mérgező redős papsapkagombával (Gyromitra esculenta), mely legfontosabb jellemzői: süvege agyvelőszerűen tekervényes, kanyargósan ráncos; a gomba belsejében több, válaszfalakkal elkülönülő üreg van.
Kitűnő íze és állaga miatt mindenféle gombaételeknek jó: leves, rizses gomba... Ha rátaláltunk a kucsmagombára, de még soha nem készítettük el, itt olvasható néhány recept. Vigyázzunk mert az idős példányok romlékonyak és forrázás nélkül megárthatnak.
1 megjegyzés:
Köszi, hogy megismerhettem a kucsmagombát.
Megjegyzés küldése