Vargyasi virágszemlén
Kihasználva a sok eső közötti némi napsütést a hétvégén a vargyasi nárciszrétet kerestük fel. A Vargyasról Oklándra vezető műút a Persányi-hegységre hág, az úgynevezett Hagymás-tetőre, megállónk helyére. A hágó lapos és vizes rétjein májusban nyílik a csillagos nárcisz (Narcissus stellaris), ő volt fő úti célunk. Egy leírásban az olvasható, hogy tömegesen nyílnak ilyenkor, de mi alig találtunk néhány példányt.
A csillagos nárcisz (csillagnárcisz) az egyetlen őshonos és védett nárciszfajunk. Egyik jégkori maradványnövényünk. Könnyen összetéveszthető a fehér nárcisszal, a két növény leírása itt olvasható. No de lássuk is a terület egyik gyöngyszemét:
és igazán közelről
A következő elénk táruló rózsaszín virágzatú növény a keserűfű (Bistorta officinalis). Virágzata henger alakú, a régi petróleum lámpák tisztító seprűjére emlékeztet, ezért sok helyen üvegmosónak is nevezik. A népi gyógyászatban szájvíznek, illetve sebek és fekélyek kezelésére használták.
A rét még rejtett számunkra még pár érdekes és védett példányt, egyik közülük a szibériai nőszirom (Iris sibirica)
A rét még rejtett számunkra még pár érdekes és védett példányt, egyik közülük a szibériai nőszirom (Iris sibirica)
másik meg a hamarosan virágzó, épp bimbózó zergeboglár vagy népi nevén pünkösdi rózsa (Trollius europaeus). A zergeboglár akár 180 centiméterre is megnőhet, virága a hosszú szár végén helyezkedik el, sárga színű és gömbölyű.
Nézelődtünk volna még, de a fölénk tornyosuló fekete felhők vihart jeleztek, így gyorsan szedtük a sátorfánkat és a jégesőben továbbálltunk.
5 megjegyzés:
Érdekes cikk ... szép fotók! Mindig szolgáltok valamilyen újdonsággal. Köszönöm. :)
Nálam érződött a nárcisz illata...:)
Tavaly a fülei narcismezőt sikerült elkapnom harmadszori próbálkozásra. Valóban tömegesen viragzott a nárcisz.
Képeket (hova) küldhetek?
Gál Zsolt
Kedves Zsolt kiváncsian várjuk a fotókat a gyurgyalagok@gmail.com-ra.
: a nárcisz illata itt is kitölt mindent..:)
Ati : köszi a mindig kedves szavakat :)
Nagyon szép képek! Ismét bővítettétek növénytani ismereteimet. Ma sem jöttem hiába ;) Köszi.
Megjegyzés küldése