2013. december 31., kedd
2013. december 27., péntek
Sólyomkőre
A nehéz ünnepi menüt ledolgozandó vagy csupán sima mozgásigényből fakadóan is felkerekedhetünk egy-egy rövidebb hosszabb túrára, sétára. Szokatlanul ereszcsöpögtető napok kicsalogathatják a fagyoskodókat is. Sepsibükszád északi határában magaslik a Sólyomkőnek, vagy az azonos nevű tusnádi sziklától megkülönböztetendő, Alsó-Sólyomkőnek is nevezett szikla. Régebben vár állott rajta. Erről, valamint környékéről Orbán Balázs Székelyföld leírásában is lehet olvasni.
A sepsibükszádi vasútállomástól zöld háromszöggel jelzett túraösvény vezet a 717 méter magas csúcsig. A terep a szikla aljáig teljesen laza sétára alkalmas, aztán a kapaszkodó valamelyest nehezebb, viszont rövid. Összességében, havas úton sem telik az egész egy óránál többe. Felérve a Sólyomkő-vár romjaira és csodálatos kilátásra lelünk.
Utunkat az Olt kíséri és bükkök, erdei fenyők, gyertyánok, nyírfák szegélyezik.
Állatok tekintetében viszont jobbára eseménytelen volt, leszámítva a havon meglepőnek ható rovarjelenlétet:
a téli szúnyogokat is a napsütéses, enyhe idő csalogatta elő (Trichocera sp.)
Télen járva arra külön csemege volt a fagy csípte csipkebogyókból szemezgetni.
2013. december 21., szombat
Bagolyfák
A Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület már ötödik éve koordinálja a romániai telelelő erdei fülesbaglyok felmérését. 2010 óta mi is részt veszünk a felmérésben meglátogatva Sepsiszentgyörgy, Uzon, illetve Kökös általunk is ismert bagolyfáit. Vagyis az olyan településeken található fákat, melyeket az erdei fülesbaglyok (Asio otus) téli szálláshelyül használnak.
Ezek a baglyászós napok november végén kezdődnek és márciusig tartanak. Ebben a periódusban felkerekedünk és az ismert bagolyfákon megszámláljuk az erdőkből azokra télire behúzódó füleseket.
Ezek a baglyászós napok november végén kezdődnek és márciusig tartanak. Ebben a periódusban felkerekedünk és az ismert bagolyfákon megszámláljuk az erdőkből azokra télire behúzódó füleseket.
Akik rejtőzködésből kitűnőek, hiszen még akkor is nehezen fedezhetőek fel az ágak közt, ha már tudjuk, hol keressük őket. Általában békésen szunnyadoznak, mígnem ők is felfedezik, hogy ezek az emberkék tovább ácsorognak a fák alatt, mint az megszokott. Ekkor nagy narancssárga szemeikkel álmosan ránk pislognak, majd éberebben, fejüket forgatva lesnek ők is utánunk.
Vidékünkön a napokban a mesebeli hangulatot idéző zúzmarás fák is vonzák a tekintet:
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)